Лайфстайл

Як доглядати за кактусами взимку

Часто можна почути, що найкращий догляд за квітами на зиму – це дати їм спокій. Чи може це правило поширюватись на всі рослини без винятку, наприклад, на кактуси?

Ось кілька цікавих фактів із життя «колючок», про які могли не знати захоплені квіткарі.

1. Більшість свого життя кімнатні кактуси проводять в анабіозі. Якщо вести літочислення за людськими мірками, то уві сні вони перебувають з вересня до березня.

У цей період біологічні процеси припиняються, а отже, особливої уваги їм не потрібно. Але сон їм необхідний нормального зростання і цвітіння у майбутньому.

2. Кактуси на зиму востаннє поливають наприкінці вересня. До весни вони можуть спокійно обходитися без води, навіть якщо ґрунт у горщиках зовсім сухий.

Жодних наслідків за тривалою посухою не буде. Рослина за активний період зростання збере достатній запас води, якого вистачить на період сплячки. Відновивши полив, можна розбудити кактус та порушити його природний розвиток.

3. Зимівка кактусів протікає не в теплі, як багато хто вважає, а в досить прохолодному приміщенні, з температурою повітря 5-12 градусів тепла. Для ніжних культур умови зимівлі передбачають 15-20 градусів.

4. Що стосується світла, то на зиму воно їм не потрібне, тому сміливо переміщуйте колючки на північне підвіконня.

5. Після зимівлі в теплий і сонячний день кактуси потрібно оббризкати теплою водою, причому рясно. Полив відновлюється після того, як кактуси прокинуться і почнуть зеленіти верхівки.

Води не повинно бути багато, а наступний полив проводять після повного висихання ґрунту. Вже в травні поливати можна почати щедріше і навіть провести підживлення.

Як розбудити кактус

З кінця березня починають поливати рослину, попередньо переставивши горщик в тепле приміщення (не нижче за кімнатну температуру).

Привчають до сонячного світла кактуси поступово, оберігаючи від прямих променів, інакше опіків та загибелі не уникнути.

У таких умовах непоказні колючки стануть справжньою окрасою вікна.

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

Останні новиники

Навіщо заливати брудну білизну кислим молоком: цікавий лайфхак

Прокисло молоко? Нічого страшного! Його можна використовувати з кулінарною метою, наприклад, при приготуванні оладок. Можна…

6 хв. тому

Як правильно приготувати індичку, щоб вона була смачною: прості секрети

Індичка вважається м'ясом для гурманів, оскільки має ніжні смакові якості, які перевершують інші види птиці.…

36 хв. тому

Красиві рослини для дачників, які не потребують особливого догляду

Не у всіх нас є можливість та час постійно доглядати свій сад. З цієї причини…

1 годину тому

Кулінарні секрети: 5 помилок, які припускаються господині на кухні

Склалася традиція господарювання представницями прекрасної статі, які пурхають по кухні більшу частину свого вільного від…

2 години тому

Як швидко відновити розмір одягу, що сів після прання

Приємно носити речі із натуральних тканин. Але такі матеріали мають серйозний недолік: можлива зміна розміру…

2 години тому

Як правильно смажити яловичину на сковорідці: 5 секретів від шеф-кухаря

Дієтологи, звичайно, не в захваті від смаженого червоного м'яса, вважаючи, що це одна з найшкідливіших…

3 години тому