Здоров'я

Що язик може розповісти про твоє здоров’я

У Китаї вважають, що язик — один із найкращих індикаторів, яким можна судити про загальний стан організму. «Язик – це мікрокосмос всього тіла. У традиційній китайській медицині його дослідження є важливою частиною будь-якої консультації, оскільки воно допомагає точно визначити будь-які дисбаланси та складнощі із травленням», — каже лікар Емілія Хертінг. Ось що, пояснює Емілія, треба звертати увагу.

Форма язика

«Якщо язик пухкий, з білими слідами від зубів, це говорить про нестачу поживних речовин та вологи в організмі. Це також може бути ознакою застою крові та скупчення токсинів. Дуже тонкий язик може вказувати на зневоднення або хронічне захворювання, що призвело до сильного виснаження», — каже Хертінг.

Наліт на язиці

«Тонкий наліт на язиці — це нормально, але дуже тонкий наліт або його відсутність означає брак рідини в організмі або свідчить про його виснаження. Жовтий наліт – симптом інфекції; товстий білий – порушення кровообігу, і, можливо, дріжджової інфекції; товстий безбарвний – поганого здоров’я кишечника», – пояснює Емілія.

Колір язика

«Червоний колір язика говорить про високу температуру, фіолетовий є ознакою проблем із кровообігом або симптомом запалення, блідий пов’язаний із нестачею енергії — дуже часто так виглядає язик у людей, які страждають від анемії або мають слабку імунну систему», — каже Хертінг.

Як покращити стан язика?

За словами Емілії, благотворно на стані язика позначаються дві процедури.

  • Згідно з постулатами китайської традиційної медицини, полоскання рота кокосовою, оливковою або кунжутною олією протягом п’яти хвилин витягує з язика токсини, покращує здоров’я ясен, вбиває шкідливі бактерії і тим самим допомагає боротися з неприємним запахом із рота.
  • Друга корисна процедура — ранкове чищення скребком із пластику, міді чи нержавіючої сталі: висунь язик та акуратно видали з нього наліт, періодично промиваючи інструмент водою. Це допоможе позбутися мікробів і мертвих клітин, які накопичуються за ніч, поки ти спиш.
Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня. А зараз радую смачними і корисними стравами свою сім'ю і з великим задоволенням поділюсь рецептами та кулінарними хитрощами з вами.

Останні новиники

10 продуктів, у яких білка більше, ніж у яйцях

Незважаючи на те, що яєчний білок практично універсальний - він дешевий, доступний, його просто готувати,…

1 хв. тому

Поживний та низькокалорійний вівсяномлинець з бананом на сніданок

Щоб ранковий перекус був смачним, корисним, ситним, пропонуємо зробити на сковороді вівсяномлинець із начинкою із…

31 хв. тому

Через які помилки можна втратити врожай груш: не всі садівники знають

Груша - невибагливе дерево і при належному догляді за рослиною, плоди виростають смачними, соковитими та…

1 годину тому

Піца з кабачка: швидко, корисно, смачно

Швидко, просто та смачно. Мінімум борошна та калорій. Корисно! Піца з кабачків на сковороді набагато…

2 години тому

10 продуктів, які допомогають сходити в туалет по-великому відразу і без проблем

Запор викликає дискомфорт і небезпечний для здоров'я — лікарі вважають, що дорослій людині необхідно ходити…

3 години тому

Чому розсада перцю часто погано приживається

Порівнюючи, як після пересадки приживаються томати, баклажани чи перці, більшість городників скажуть, що найдовше  хворіє…

10 години тому