Зелень у нашому меню – це джерело клітковини, необхідної кишечнику та корисній мікрофлорі. Зелень містить мало калорій і багато вітамінів і мінералів, а ще робить їжу апетитнішою і смачнішою, так що це важлива частина повноцінного здорового раціону. І ось що тобі обов’язково треба знати.
Чи будь-яка зелень корисна? На це питання немає єдиної відповіді, все залежить від індивідуальних особливостей організму та стану здоров’я.
Розберемо найпопулярніші види зелені з погляду користі та шкоди.
Петрушка багата вітамінами С і групи В, що добре діє на серцево-судинну, нервову системи та імунітет. Вітамін К у ній допоможе засвоїти максимум вітаміну Д та кальцію з їжі. Лютеїн та бета-каротин покращує зір. Петрушка навіть може допомогти зменшити тиск.
Але її жорстке листя у великих кількостях небезпечне при гастритах та виразкових захворюваннях ШКТ. А через те, що вона здатна тонізувати мускулатуру, не можна їсти багато петрушки вагітним.
Кінза чудове джерело вітамінів А, Е, С, В, чудова для процесів кровотворення та регенерації тканин, еластичності судин, підтримки печінки. Вона знижує рівень цукру в крові, тому потрібна людям з інсулінорезистентністю та діабетом 2 типу.
Але обережніше з надлишком її у тарілці – може спричинити перезбудження та погіршити якість сну. Ще одне протипоказання – сечокам’яна хвороба. Також варто відмовитися від кінзи мамам, що годують – вона впливає на смак молока і може бути алергеном.
В кропі велика кількість кальцію, калію та фосфору, а також біофлавоноїдів, які допомагають засвоюватися вітаміну С. Він хороший при проблемах із зором, шкірою, судинами, потрібен для міцних кісток. Помічено, що кріп може знижувати холестерин. І може допомогти при здуттях та газоутворенні.
Кріпом не можна захоплюватися алергікам, вагітним, які годують і людям, схильним до низького тиску.
Руккола не тільки має чудовий вітамінно-мінеральний склад, а й відрізняється гіркотою, що допомагає налагодити відтік жовчі. Але саме тому з нею потрібно бути обережним, якщо є каміння у жовчному міхурі чи запальні процеси у кишечнику. Руккола знижує ефективність препаратів для розрідження крові, у разі їхнього прийому краще відмовитися від цієї зелені.
Базилік один із рекордсменів за кількістю корисних речовин. Справжній антиоксидант, що уповільнює старіння, особливо фіолетові сорти. За кількістю кальцію поступається з трав хіба що чебрецю. А ще багатий каротином і може допомогти при набряках.
Протипоказання, проте, є: ішемічна хвороба серця, перенесені інфаркт та інсульт, тромбофлебіт та підвищений артеріальний тиск.
Шпинат багатий на рослинний білок і такі мінерали, як залізо і йод, тому рекомендований людям з анемією і дефіцитом гормонів щитовидної залози. Він здатний як зміцнити імунітет, а й нормалізувати рівень цукру. Корисний для очей за рахунок лютеїну у складі.
Але може бути небезпечний при гіпертеріозі, виразках у шлунку та кишечнику, подагрі. А також при проблемах із нирками та сечовим міхуром, так як містить багато кислот. Найкраще вживати його після термічної обробки. Те саме стосується щавлю.
У листовому та стебловому селери багато вітаміну С, а також є кальцій та бір. Він відмінно вирівнює водно-сольовий обмін, допомагає знизити вагу та дає легкий проносний ефект.
Тому протипоказаний при частих розладах кишківника. А його клітковина досить жорстка і може спричинити складності при хронічних та гострих захворюваннях ШКТ. У цьому випадку його краще вживати у невеликій кількості у вигляді соку або смузі.
Листовий салат добре допомагає покращити активність мозку, позбутися безсоння, знизити «шкідливий» холестерин і підняти гемоглобін.
Надмірне вживання може стати причиною розладу кишечника, дратувати слизові оболонки шлунка і навіть викликати напади панкреатиту і сечокам’яної хвороби.
Потрібно розуміти, що мінеральний та вітамінний склад залежить не тільки від виду рослини, а й від ґрунту, на якому цей вид вирощували. Фермерські господарства, щоб прискорити зростання та збільшити продуктивність, можуть захоплюватися добривами. Тому безпечніше купувати товар від перевірених виробників і в крупних мережевих магазинах, там вищий ступінь контролю за якістю та відповідністю стандартам.
Крім того, звертай увагу на стан зелені – вона повинна бути рівномірного та яскравого зеленого кольору, без темних та білястих плям, ознак гнилі та плісняви. Зіпсовану зелень їсти категорично протипоказано.
Ще одна небезпека – можлива наявність цист гельмінтів, які потрапляють на рослини із зараженого ґрунту. Тому перед тим як є, зелень необхідно ретельно промити під проточною водою. А ще краще потримати приблизно 40-60 хвилин у розчині солі чи оцту (по 1 столовій ложці на літр води). Це допоможе також знизити кількість нітратів.
Скринька з прикрасами — скарб для жінки. Приємно докладати туди нові сережки, каблучки, кольє. Нехай…
Весняні тенденції набирають обертів та мчать назустріч. Тільки й встигай за ними, щоб бути на…
Весняні тенденції в нейл-арті сподобаються всім, хто любить яскраві деталі в манікюрі. Сміливі дизайни, перли…
Звичайні речі можуть стати оригінальними, якщо спробувати нові стилістичні способи застосування. Сережки, чокери та светри…
В моді є багато цікавих та оригінальних рішень для вдосконалення та оновлення зовнішнього вигляду. Навіть…
Не треба довго витрачати час на кардинальні зміни. Велика ймовірність, що вони вам не надто…