Лайфстайл

Особливості вирощування розсади баклажанів: із досвіду городників

Вирощування баклажанів не така-то проста річ. Ця примхливі овочі не люблять пересаджувань, різких перепадів температури, є мішенню для колорадських жуків. Але, попри все, зібрати достойний врожай баклажанів можливо, знаючи певні особливості їх вирощування, особливо початкового етапу – розсади.

Подробиці

Перш за все, треба врахувати, що баклажанам від насінини до кущика, який можна висаджувати в ґрунт, потрібно приблизно 75 днів: два тижні воно сходить, ще два місяці розвивається. Оскільки рослина боїться не те, що заморозків, але й низької плюсової температури, то зараз саме час висівати насіння.

Перед висівом насіння слід знезаразити, замочивши на пів години в слабкому розчині марганцівки,  після чого промити чистою водою.

Грунт для розсади має складатися з торфу, перегною та землі в пропорції 2:5:3. Щоб полегшити життя собі й розсаді, рекомендуємо вирощувати її відразу в торфоперегнійних горщечках. Річ у тому, що коренева система баклажана дерев’яниста і в разі пересаджування рослин відновлюється важко. У кожен стаканчик варто покласти 2-3 насінини на глибину 1-1,5 см, накрити й покласти в тепле місце до появи сходів.

Особлива увага – поливам. Вони мають бути регулярними, вода для поливу – теплою.

Баклажанам потрібно багато місця, адже вони мають чималу зелену масу. Листочки сусідніх рослинне повинні торкатися один одного. Тісні посадки призведуть до того, що сіянці витягуються і хорошої розсади не отримаєте. Крім того. Їм має вистачати світла, тому час від часу горщики треба повертати різними боками до сонця.

За 2 тижні до висадки у відкритий ґрунт рослини слід загартовувати – виносити ненадовго на вулицю або хоча б відчиняти вікно. Розсада на момент висаджування повинна мати 6-8 справжніх листочків і висоту 15-18 см.

Анна Чернякова

Маю 2 вищі освіти, 2 дітей, 1 кота, а також почуття гумору та досвід, як садити, сапати, полоти, колоти, готувати, відмивати тощо. Вже не перший рік ділюся з читачами ProstoWay досвідом власним, народним і з просторів Інтернету.

Останні новиники

Корисна хитрість, якщо до сковороди стало все приставати

Якісна сковорідка є неоціненною помічницею господині на кухні. Але це та, до якої ніяка страва…

2 години тому

Як приготувати домашнє печиво «Марія»

Інколи так хочеться чогось солоденького, але малокалорійного: щоб і без яєць, і без молока. У…

2 години тому

Як гвоздика допомагає проти комарів: народна порада

З кожним теплим днем наближається пора, коли, здається, усі комахи вирішили відвідати вашу оселю. Приємного…

3 години тому

Найкраща швидка піца з лаваша за 15 хвилин

Якщо дуже хочеться піци, а часу обмаль, приготуйте піцу з лаваша.  Тонке тісто, стандартна начинка…

3 години тому

Секрети городників, щоб виноград дав гарний урожай

Для того, щоб виноград дав гарний урожай, крім підживлення, обов’язково потрібно видалити здвоєні лози. Подробиці…

4 години тому

Зігрівальний гранатовий напій по-домашньому: «секрет» смаку в спеціях

Іноді виникає бажання взяти не чашку чаю або кави, а ароматного зігрівального напою. І такий…

5 години тому