Психолог Олена Новосьолова, постійний автор лекторію «Пряма мова» та експерт digital-проекту «Пори року», пояснює, чому виникає репродуктивний тиск і як йому протистояти.
Подібні розмови, хоч і можуть здаватися досить милими, часто мають відтінок психологічного тиску. Наприклад, під час застілля батьки вимовляють тост: «Бажаємо вам якнайшвидшого поповнення». Слова ранять молодих людей, але їм доводиться мовчати, щоби не зруйнувати свято.
Молоде покоління сильно відрізняється від батьків. Конфлікт світоглядів формує відчуття тривожності. Навіть ті пари, які не дотримуються ідеї чайлдфрі, але хочуть стати на ноги, перш ніж завести дитину, відчувають провину, бо не виправдовують очікування перед батьками.
Окремо варто сказати про тиск із боку суспільства. Думка близьких друзів і знайомих цілком може бути настільки значущою, що вона превалюватиме над усіма реальними обставинами, в яких живе молода сім’я. Часто нетактовне питання, коли пара збирається завести дитину, задається, щоб компенсувати свої якісь комплекси за рахунок приниження співрозмовника. Наперед відома відповідь допомагає людині довести собі, що саме вона живе правильно.
Репродуктивний тиск – сильний удар. Він завжди обмежує насамперед жінку, її особисті якості. Чоловіку суспільство дає більше свободи. Онука випрошують у доньки, бо в неї вже «годинник цокає», а синові дозволяють довше вести холостяцький спосіб життя.
Важливо розуміти, що тиск завдає великої шкоди не лише сімейній парі. Уявімо: дівчина йде на поводу у батьків і народжує дитину не тоді, коли планувала. І тоді у неї можуть виникнути досить невротичні стосунки із малюком. Образа на старше покоління підсвідомо переноситься на дітей. Це закінчується частими вигуками, сварками, скандалами. Тому рішення завести дитину має бути абсолютно індивідуальним і усвідомленим, тиск тут неприпустимий.
Щоб коректно відповісти батькам на питання про народження онуків, у розмові потрібно позначити особисті межі та пояснити, чому ви так відповідально ставитеся до появи дітей та ретельно дбаєте про умови їхнього життя. Якщо аргументи не працюють, ввічливо скажіть, що ви можете самостійно з усім розібратися. Що ж стосується знайомих, колег, сусідів, можна жартівливо поставити запитання у відповідь: «З якою метою цікавитесь?». Навряд чи ті, хто дає вам поради, щиро хочуть допомогти.
Потрібно пам’ятати про те, що особисте життя має залишатися особистим. Вона не стосується взагалі нікого, окрім тих людей, з якими ви тісно пов’язані емоційними, любовними стосунками.
Батьки можуть входити в це вузьке коло тільки в тому випадку, якщо вони не намагаються на вас насильно впливати, переслідуючи свої інтереси.
В цьому сезоні з'явилося багато новинок в категорії верхнього одягу. Не єдиними пуховиками та куртками…
Всіх очікує оновлення гардероба, адже в моду ввійшла нова довжина одягу. Будьте готові до цього,…
Пік популярності деніму припадає на літо, а у теплому сезоні 2024-го цей матеріал узагалі побив…
Манішка — значно більше, ніж аксесуар під куртку та пальто. Спочатку вона з'явилася в гардеробі…
Светр з пуховиком - це мастхев-речі з настанням сезону холодів. Гарний якісний светр зігріє тебе…
Про багатошарові образи вже було сказано все і неодноразово. Але багато хто все одно обходить…