Аналітики з’ясували, що 57% жителів країни працюють понаднормово. Чоловіки переробляють частіше за жінок. Так, 42% респондентів повідомили, що працюють понаднормово понад 10 годин на тиждень. 17% переробляють до 4 години на тиждень, а 3% опитаних працюють понаднормово менше години на тиждень. Наскільки такі переробки шкодять здоров’ю та скільки потрібно відпочивати, щоби не скоротити тривалість життя – розповіли експерти.
Тривалість робочого дня має бути адекватною. За різними оцінками, «ідеальним» робочим часом вважається 8 годин на день при стандартній для нас п’ятиденки, зазначає лікар-невролог ТОВ «Медскан» Анастасія Гамбург. Існує маса відмінностей залежно від роду діяльності, є види роботи, що передбачають нічні зміни або навіть добові, і людям з такою роботою необхідно приділяти особливу увагу їхньому відпочинку та сну.
«Ми звикли працювати в середньому по 8 годин, і такий режим загалом оптимальний, якби не порушення природних ритмів. Для людини передбачена активність у світлий час доби та сон у темний. Але в сучасному світі ми змушені вставати на роботу рано і лягати за північ. А ті, кому вдається дотримуватись гарного режиму відпочинку – лягати до 22:00, все одно страждають, коли настає зима, і пробудження відбувається у темний час доби. Дітям особливо не пощастило – вже з дитсадкового віку доводиться підлаштовуватися під цей неприродний режим. Відсутність повноцінного відпочинку стимулює постійний викид кортизолу (гормону стресу), що призводить до нервових порушень», – коментує психосоматолог Олена Медведєва.
Компенсувати відсутність відпочинку неможливо. Але в періоди вимушених переробок дуже допомагає підтримуюча атмосфера в сім’ї, можливість спілкуватися з психологом чи терапевтом, щоб працювати зі стресом, збільшення вмісту вітамінів у харчуванні та часу на свіжому повітрі. Наприклад, йти з роботи пішки частину шляху. Потрібно постаратися не залипати в гаджетах, не приносити роботу додому. Напишіть список усіх своїх справ та планів та викресліть усе, від чого можна відмовитись.
Поняття «режим праці та відпочинку» існує зовсім не випадково, і сучасній людині конче необхідно дотримуватися принципів цього режиму для збереження як фізичного, так і психічного здоров’я. Анастасія Гамбург виділяє кілька основних пунктів:
«Для зняття негативної дії гіподинамії та стресів необхідно кожні півтори-дві години вставати та присідати протягом 10-15 хвилин. Варто пам’ятати, що відпочинок необхідний не лише хребту, а й очам та фіксованим м’язам. Відпочинок повинен тривати не менше 10-12 годин, причому не лише пасивний, а й активний! Це необхідно для нормалізації метаболізму та імунітету», – радить лікар-токсиколог Михайло Кутушов.
Перше і найважливіше, за словами психологині Валерії Висоцької, з’ясувати, що таке відпочинок. Відпочинок, як вважає психолог, це не зміна діяльності, як заведено в нас вважати, а її відсутність. Саме формулювання може лякати багатьох, адже в нашій країні так історично склалося: нічого не робити не можна жодної секунди, а «сон для слабаків». Складіть список того, що ви можете робити для відпочинку.
Це може бути:
Достатнім періодом сну, за словами Анастасії Гамбург, прийнято рахувати 8 годин. Це невипадково, на сьогодні проведено масу досліджень у різних країнах світу, завдяки чому вчені дійшли спільної думки. Є чудове правило «3*8», формула, яка означає: 8 годин робочого часу, 8 годин вільного часу та 8 годин сну. Недостатня тривалість сну, переробки, ненормований робочий день неминуче призводять до зниження якості життя, нестабільності психічного стану, згубно відбиваються на стані фізичного здоров’я, особливо на серцево-судинній та нервовій системі, можуть посилювати наявні хронічні захворювання або провокувати нові. Тому дотримання правил гігієни праці та відпочинку особливо важливі.
Чорний светр — універсальний елемент зимового гардеробу. Він ідеально доповнює повсякденні образи. Незамінна річ, яку…
Вельветові речі впевнено входять в новий модний сезон. Більшість раді цьому факту, бо речі з…
В базовому гардеробі светр займає важливе місце. В ньому тепло, затишно, комфортно. До цього треба…
«Пишні груди вимагають продуманого стилю, який дозволить збалансувати образ і прибрати непотрібні акценти», — вважає…
Модними та стильними можуть бути не лише образи, але й ялинки. Наближається Новий рік. Хтось…
Упевнені: у гардеробі кожної дівчини є просторий светр. Його часто недооцінюють, бо вважають що така…