Аналітики з’ясували, що 57% жителів країни працюють понаднормово. Чоловіки переробляють частіше за жінок. Так, 42% респондентів повідомили, що працюють понаднормово понад 10 годин на тиждень. 17% переробляють до 4 години на тиждень, а 3% опитаних працюють понаднормово менше години на тиждень. Наскільки такі переробки шкодять здоров’ю та скільки потрібно відпочивати, щоби не скоротити тривалість життя – розповіли експерти.
Тривалість робочого дня має бути адекватною. За різними оцінками, «ідеальним» робочим часом вважається 8 годин на день при стандартній для нас п’ятиденки, зазначає лікар-невролог ТОВ «Медскан» Анастасія Гамбург. Існує маса відмінностей залежно від роду діяльності, є види роботи, що передбачають нічні зміни або навіть добові, і людям з такою роботою необхідно приділяти особливу увагу їхньому відпочинку та сну.
«Ми звикли працювати в середньому по 8 годин, і такий режим загалом оптимальний, якби не порушення природних ритмів. Для людини передбачена активність у світлий час доби та сон у темний. Але в сучасному світі ми змушені вставати на роботу рано і лягати за північ. А ті, кому вдається дотримуватись гарного режиму відпочинку – лягати до 22:00, все одно страждають, коли настає зима, і пробудження відбувається у темний час доби. Дітям особливо не пощастило – вже з дитсадкового віку доводиться підлаштовуватися під цей неприродний режим. Відсутність повноцінного відпочинку стимулює постійний викид кортизолу (гормону стресу), що призводить до нервових порушень», – коментує психосоматолог Олена Медведєва.
Компенсувати відсутність відпочинку неможливо. Але в періоди вимушених переробок дуже допомагає підтримуюча атмосфера в сім’ї, можливість спілкуватися з психологом чи терапевтом, щоб працювати зі стресом, збільшення вмісту вітамінів у харчуванні та часу на свіжому повітрі. Наприклад, йти з роботи пішки частину шляху. Потрібно постаратися не залипати в гаджетах, не приносити роботу додому. Напишіть список усіх своїх справ та планів та викресліть усе, від чого можна відмовитись.
Поняття «режим праці та відпочинку» існує зовсім не випадково, і сучасній людині конче необхідно дотримуватися принципів цього режиму для збереження як фізичного, так і психічного здоров’я. Анастасія Гамбург виділяє кілька основних пунктів:
«Для зняття негативної дії гіподинамії та стресів необхідно кожні півтори-дві години вставати та присідати протягом 10-15 хвилин. Варто пам’ятати, що відпочинок необхідний не лише хребту, а й очам та фіксованим м’язам. Відпочинок повинен тривати не менше 10-12 годин, причому не лише пасивний, а й активний! Це необхідно для нормалізації метаболізму та імунітету», – радить лікар-токсиколог Михайло Кутушов.
Перше і найважливіше, за словами психологині Валерії Висоцької, з’ясувати, що таке відпочинок. Відпочинок, як вважає психолог, це не зміна діяльності, як заведено в нас вважати, а її відсутність. Саме формулювання може лякати багатьох, адже в нашій країні так історично склалося: нічого не робити не можна жодної секунди, а «сон для слабаків». Складіть список того, що ви можете робити для відпочинку.
Це може бути:
Достатнім періодом сну, за словами Анастасії Гамбург, прийнято рахувати 8 годин. Це невипадково, на сьогодні проведено масу досліджень у різних країнах світу, завдяки чому вчені дійшли спільної думки. Є чудове правило «3*8», формула, яка означає: 8 годин робочого часу, 8 годин вільного часу та 8 годин сну. Недостатня тривалість сну, переробки, ненормований робочий день неминуче призводять до зниження якості життя, нестабільності психічного стану, згубно відбиваються на стані фізичного здоров’я, особливо на серцево-судинній та нервовій системі, можуть посилювати наявні хронічні захворювання або провокувати нові. Тому дотримання правил гігієни праці та відпочинку особливо важливі.
Поки що на вулиці тримається стабільна прохолода. Однак зовсім скоро її змінять перші заморозки. Часто…
Одна з таких — дублянка. Цього року вона перетворилася на ключовий предмет гардеробу, що підтверджують…
Основа зимового гардеробу – светр. Практично кожна модниця зазвичай має відразу кілька варіантів у різних…
Якщо в теплий період ми складаємо багатошарові образи тільки для того, щоб виглядати модно, то…
Якщо з приходом холодів ви не хочете відмовлятися від жіночних образів, варто ретельно підібрати одяг.…
Хоч би як ми ставилися до скінні, вони все одно залишаються у списку головних трендів…