Лайфстайл

Чому в спеку хочеться спати і що з цим робити

Фізіологи давно обгрунтували, чому висока температура повітря змушує нас відчувати втому і бажання подрімати. Ось що відбувається з вашим організмом у спеку.

1. Вам не вистачає рідини

Коли спекотно, ми посилено потіємо. Так відбувається природний механізм терморегуляції.

Мозок фіксує підвищення температури та запускає інтенсивне скорочення каналів потових залоз, щоб ті вбирали вологу з навколишніх тканин і виводили її назовні. Піт потрапляє на розпалений епідерміс, випаровується, температура на поверхні шкіри падає. Разом з цим організм посилює підшкірний кровообіг і розширює судини (тому в спеку в багатьох шкірний покрив червоніє), щоб охолодити якомога більшу кількість крові. Далі прохолодна кров вирушає до інших органів та тканин і таким чином знижує температуру у всьому тілі.

Зрозуміло, що у процесі терморегуляції тіло інтенсивно втрачає вологу. А саме на ній грунтується безліч процесів в організмі. Слабкість, почуття втоми, сонливість — часті наслідки втрати рідини.

2. Ви витрачаєте багато енергії на те, щоб охолонути

Енергійна робота потових залоз та прискорення кровообігу досить енергоємний процес, під час якого організм активно використовує запаси глюкози. Тому навіть сидячи в офісі, ви витрачаєте на це більше енергії, ніж у прохолодні дні. Сил стає менше, а втоми та пов’язаної з нею сонливості – більше.

3. У вас знижується кров’яний тиск

Зв’язка проста: кровоносні судини у спеку розширюються – тиск падає. Навіть невелике зниження артеріального тиску означає, що в мозок надходить менше крові. А це, у свою чергу, може спричинити запаморочення, слабкість, сонливість.

4. Вас тягне заснути за звичкою

Тепло асоціюється з безпекою та затишком, тому в прогрітому просторі нам несвідомо хочеться спати.

Ще один момент пов’язаний із специфічним перепадом температур. Збираючись спати, ми закутуємось у ковдру, щоб зігрітися. Коли ми засинаємо, температура тіла знижується. Організм пам’ятає цей зв’язок. Тому подібні термічні коливання (спочатку тепло, потім температура тіла трохи знижується) можуть спровокувати сонливість. Саме з цієї причини хилить у сон після гарячої ванни чи теплого напою.

Що робити, якщо у спеку хочеться спати

У південних країнах люди практикують сієсту – обов’язковий післяполудневий відпочинок, що дозволяє переспати найспекотнішу частину дня. І найкращий варіант — наслідувати їхній приклад. Короткий сон знизить навантаження на організм і дозволить відновитися, щоб ефективно попрацювати частину дня, що залишилася.

Якщо сієста недоступна, постарайтеся хоча б найбільш спекотний час (приблизно з 12:00 до 15:00) провести в приміщенні з кондиціонером або в тіні на відкритому повітрі (на балконі, терасі, в парку). І слідкуйте, щоб під рукою у вас була пляшка з водою: склянка рідини вбереже вас від зневоднення.

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. Закінчила Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, філологічний факультет. Працюю з текстами, орієнтуючись на сучасні тенденції та інтереси аудиторії. Вмію створювати якісний та цікавий контент на теми здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами.

Останні новиники

5 трендових образів із звичайною білою сорочкою на зиму

Біла сорочка часом здається найнуднішим предметом гардеробу, хоча обійтися без неї практично неможливо. Насправді, вирішити…

2 години тому

Як виглядають шапки, які будуть стильні в 2025 році

Ви помітили один тренд серед фешн-інфлюєнсерів? Цього сезону вони відводять одну з головних ролей аксесуарам.…

3 години тому

Цей «сніжний» манікюр ідеально підійде для зустрічі Нового року

Знайомимось із черговою версією трендового перлинного манікюру, натхненого сніговим вайбом грудня, який вже ось-ось на…

4 години тому

Светри та кардигани, які поєднуються із брюками та спідницями на високій талії

Трикотажні речі - це не тільки про зиму, вони необхідні кожній модниці цілий рік. Але…

9 години тому

Спідниці до коліна знову популярні і ось чому

Востаннє спідниці довжиною до коліна були популярні наприкінці 1990-х та на початку нульових. І відповідь на…

1 день тому

Головний тренд сезону зима-2025 — норкова шуба: краса та хейт

Один з головних трендів, який викликає безліч хейту та суперечок. Проте треба заспокоїтися. Не все…

1 день тому