Зрозуміло, що не все підлягає контролю, наприклад, вибір генів, з якими ти народжуєшся.
Проте спадковість не визначає твою долю на 100%: значно більше впливає спосіб життя (як стверджує наука епігенетика).
Якщо ти готова змінити спосіб життя заради довгого і здорового життя, тоді тобі не варто…
«Профілактика краще лікування» — адже ти чула це тисячу разів, вірно? Мамографія, аналізи на рівень холестерину та глюкози в крові, ЕКГ, огляд гінеколога — все це дозволяє або запобігти проблемам, або виявити їх на ранній стадії, коли можна впоратися без особливих втрат.
«Зараз ми вже знаємо, що соціалізація дуже важлива для здоров’я нашого мозку та довголіття. Чим більше часу ви проводите, взаємодіючи з іншими людьми, тим більше користі отримуєте», — каже геріатр Лі Ліндквіст.
Звичайно, якість спілкування теж має значення: Ліндквіст радить якнайбільше часу проводити з тими, хто робить тебе щасливою, і звести до мінімуму контакти з токсичними знайомими.
Вона також нагадує, що з віком кількість друзів зменшується, тому дуже важливо знайомитися з новими людьми. (Якщо тобі потрібен був привід піти на бокс, танго чи хоровий спів, то ось він!)
Фізичні навантаження дуже важливі не лише для ваги, а й для здоров’я серця, мозку та кісток», — каже професор медичних наук, хірург та невролог Хізер Уітсон.
На думку Хізер, дуже важливо не просто рухатися, а й робити це різноманітно. «Якщо ви любите та давно практикуєте щоденні прогулянки, то запишіться на танці раз на тиждень, йоггу або пілатес. Не варто весь час робити одне й те саме — це занадто просто для вашого мозку і не дає формуватись новим нейронним зв’язкам», — каже вона.
Ти коли-небудь думала про те, чому лікарі та вчені готові назвати безпечні дози алкоголю, але ніколи не говорять про прийнятну кількість цигарок? Відповідь лежить на поверхні: курити шкідливо незалежно від того, як часто це робиш.
Ішемічна хвороба серця, атеросклероз, тромбози, розвиток діабету 2-го типу та ускладнення його перебігу, погіршення когнітивної функції, розвиток деменції – це неповний перелік проблем, ризик зіткнутися з якими зростає, якщо ти палиш.
Так що кидай, інакше з традиційного фіналу щасливих казок доведеться викреслити слова «жили довго і щасливо» — залишиться сумніша частина хепі-енду про «померли в один день».
Почнемо з простого прикладу: вчені проаналізували анкети харчування та записи про смерть більш ніж 90 000 американців за три десятиліття і з’ясували, що заміна всього однієї чайної ложки маргарину і майонезу еквівалентною кількістю оливкової олії пов’язана зі зниженням ризику смерті від деменції приблизно 8–14%.
«Більшість людей думають, що завжди встигнуть переглянути свій раціон. Але почати харчуватися правильно набагато простіше в 40 років, ніж у 70 або 80. Тим паче рецепт вже винайдено — зверніть увагу на середземноморську дієту з великою кількістю риби, фруктів, овочів та цільнозернових продуктів», — каже Ліндквіст.
Вірити, що гени вирішують
Майже у кожній родині розповсюджена легенда про прадіда, який щодня випивав склянку самогонку, викурював пачку цигарок та дожив до 97 років. Приємно думати, що всі нащадки повторять його долю, але, на жаль, реалії інші: на думку вчених, генетичні фактори визначають долю не більше ніж на 25%.
Так що у нас хороші новини для всіх, хто не має гідного родоводу: дієта, фізичні вправи, рівень стресу, регулярні обстеження, контроль ключових маркерів здоров’я набагато важливіше, коли йдеться про довголіття. Простіше кажучи, ти керуєш якщо не всім, то дуже багатьом!
Повноцінний сон — один із головних ключів до здорового старіння та довголіття. Дослідження показують, що його брак пов’язаний із зростанням ризиків смерті з будь-якої причини. Є ще один важливий нюанс: як пояснює геріатр Елісон Мур, чим ми стаємо старшими, тим більше сну нам потрібно — норма коливається від семи до дев’яти годин.
Декілька досліджень показали, що оптимісти мають менші ризики до серцевих захворювань, які досі залишаються головною причиною смертності ти серед людей старше 70 років. Це не означає, що треба в усьому бачити лише плюси — просто постарайся не концентуватися лише на негативі.
Осінньо-зимові покази сезону осінь-зима 2024/2025, починаючи з Нью-Йорка та закінчуючи Парижем, запам'яталися нам цікавою деталізацією…
Коли говорять «кулон», в уяві відразу виникають срібні, золоті прикраси на ланцюжку, біжутерія. Проте мода…
Існує лише одне правило, яким невисокі дівчата мають керуватися, обираючи одяг. Хочеш дізнатися про нього?…
Запасаємось ідеями ошатного і при цьому дуже мінімалістичного манікюру! Навіть такий лаконічний і класичний нейл-дизайн…
Мода буває така, на яку можна тільки дивитися. Реалізувати ідеї в житті може бути неадекватно…
Бути привабливою та спокусливою легко, коли є мініспідниця. Прекрасний предмет одягу, з яким можна створити…