Здоров'я

Як пити алкоголь на святкуванні, щоб не напитися та уникнути похмілля

Наближається Новий рік, а це означає, що незабаром нас чекає застілля з великою кількістю алкоголю. Тому, тобі буде корисно знати, як треба пити, щоб почуватися добре на святі, а після нього уникнути похмілля.

Зазвичай ми не плануємо напиватися – це буває само собою: щойно тобі просто було весело, але ще один келих – і все змінюється. Ходити стає складно, хочеться обіймати незнайомців, танцювати на барній стійці, а ще розбанити колишнього в соцмережах і написати йому, що ти сумуєш.

Бувало таке? Ми не засуджуємо: таке траплялося з найкращими з нас. Однак усім цим події можна запобігти: розповідаємо, як уникнути похмілля та як почуватися добре на святі, не відмовляючись при цьому від алкоголю.

Спочатку з’їж щось

Перш ніж піднести перший келих до губ, подумай про вміст свого шлунка. Там нічого нема? Х’юстон у нас проблеми! Коли ти п’єш натще, то алкоголь швидко потрапляє в тонку кишку, а з неї в кровотік, так і не зустрівшись із шлунковими ферментами, призначеними для його розщеплення.

«Всмоктування алкоголю значно знижується – до 50-60% – якщо перед його вживанням ви з’їсте велику порцію їжі на 600–700 калорій. Особливо це важливо для жінок: вважається, що у них у шлунку нижчий рівень алкогольдегідрогенази (АДГ) — ферменту, який перетворює етанол на ацетальдегід», — пояснює вчений-медик Джозеф Фішер.

Іншими словами, правила пиття алкоголю на святі починаються з головного: готуйся до вечірки заздалегідь – поїш! Ось які продукти, на думку експертів Healthline Media, підходять для цього найкраще:

  • яйця багаті на білок, тому уповільнюють спорожнення шлунка і затримують всмоктування алкоголю,
  • вівсяна каша з цільного зерна є джерелом клітковини і білка і має такий же ефект,
  • банани містять чотири грами клітковини на штуку і калій, який може запобігти дисбалансу електролітів,
  • лосось багатий на білок, а жирні кислоти омега-3 здатні зменшити деякі шкідливі наслідки алкоголю,
  • ягоди — полуниця, ожина та чорниця — містять антиоксиданти, що захищають клітини від пошкоджень, спричинених алкоголем,
  • спаржа здатна підвищувати активність двох двох ферментів, що метаболізують алкоголь,
  • авокадо містить багато корисного жиру, який довго перетравлюється, що уповільнює всмоктування алкоголю в кровотік.

Не поспішай

Правила помірного вживання алкоголю мають на увазі не лише кількість, а й швидкість, з якою ти поглинаєш напої.

Існує такий показник, як вміст алкоголю в крові (BAC – blood alcohol content), що вимірюється в проміле: орієнтуючись на вагу, можна обчислити, скільки спиртного тобі можна випити. Для більшості людей золота середина BAC, коли алкоголь розслаблює і робить комунікабельнішими і щасливішими, але не змінює сильно ні поведінку, ні координацію.

Не женись за «кайфом»

Чи чула про толерантність до алкоголю? Висока толерантність означає, що людина фактично нічого не відчуває, коли п’є – спиртне перестає на неї діяти. Всі знають, що саме з цим ефектом часто стикаються алкоголіки, яким потрібна все більша та більша доза, щоб отримати від випивки задоволення.

Однак мало хто чув, що толерантність може змінюватися… протягом ночі: згодом алкоголь починає менше піднімати настрій, хоча його концентрація в крові залишається тією ж чи навіть зростає. На жаль, але при цьому інші ефекти, наприклад, порушення координації, нікуди не зникають.

«Якщо ви намагаєтеся за допомогою випивки залишатися на тому ж рівні веселощів, що й на початку свята, то по суті перетворюєтеся на тигра, який ганяється за своїм хвостом. Натомість керуйте своїми очікуваннями і будьте готові визнати, що пік задоволення позаду і повернутися на нього за допомогою спиртного знову не вийде», — радить директор Національного інституту боротьби зі зловживанням алкоголем та алкоголізмом Джордж Кооб.

Не роби ставку на міфи

Знаєш, які поживні продукти перед або після вживання алкоголю можуть швидко звести нанівець будь-які наслідки надмірних виливів?

Жодні.

Як пояснюють експерти, лайфхаки часто лише шкодять. Наприклад, кофеїн ніяк не впливає на метаболізм алкоголю в печінці і не зменшує порушення, викликані вживанням спиртного — він лише маскує їх, через що людям, які вже добряче піддали, здається, що вони можуть активно «продовжувати банкет».

Змішуй правильно

Ми звикли думати, що гігієна алкогольного пиття полягає насамперед у забороні змішування різних напоїв. Це, як не дивно, хибна думка: як пояснює доктор медицини, гастроентеролог Луї Хок Фунг, сп’яніння пов’язане з кількістю і швидкістю надходження спирту в кров. Не змішування небезпечне само по собі, а тим, що через нього ми швидше поглинаємо більшу і міцнішу порцію напоїв.

Так що правильне змішування – це, наприклад, додавання до горілки томатного соку або льоду до вина – так ти зменшуєш градус і збільшуєш порцію. Тепер, щоб її випити, знадобиться більше часу, а це те, що нам треба. До того ж, правильна гідратація при вживанні алкоголю дуже важлива, тому інші рідини будуть гарним вибором — дієтологи радять лише уникати тих, у яких багато цукру.

Їж, пий, рухайся

Важливими є не лише перерви між прийомом алкоголю, а й те, як ти їх проводиш. Ху зазначає, що спиртне вивітрюється швидше, якщо рухатись, а не сидіти. І, звичайно ж, не забувай перекушувати – вибирай страви, багаті на білок, а також свіжі фрукти та овочі. Хочеш знати, що пити, щоб не потрапити на похмілля? Найкраще – звичайну воду чи зелений чай без цукру. Уникай енергетиків і… свіжого апельсинового соку: як показують дослідження, в тандемі з алкоголем вони можуть призводити до пошкоджень печінки.

Пасевич Анна

Я - головний редактор сайту ProstoWay. Закінчила Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна. Працюю в різних інтернет-виданнях з 2012 року. З великим інтересом вивчаю тему здорового харчування, спорту, психології та одночасно стежу за поп-культурою, модою та б'юті-трендами. Обожнюю кулінарію, свій перший борщ і бісквіт приготувала в 10 років, відтоді готую кожного дня.

Останні новиники

Як уникнути набряків: причини їх появи та найкращі методи боротьби

Набряки не найгірше, що може бути, тим паче, якщо ти знаєш, від чого саме вони…

18 години тому

Як підняти лібідо восени: мало хто знає про властивість цього овочу

Цей овоч завжди є на поличках магазину, коштує копійки, але користь має неймовірну. Він корисний…

2 дні тому

Чому живіт випирає, навіть коли схудла, і як його прибрати

Випираючий живіт може здорово зіпсувати настрій, якщо ти бачиш себе у дзеркалі у невигідному ракурсі.…

2 дні тому

5 міфів про користь рослинних олій для здоров’я та краси

Оливкова олія - панацея від усього, пальмова шкідливіша за алкоголь, кокосове корисне для волосся і…

4 дні тому

Синдром сухого ока: як він проявляється та якими засобами його лікувати

Відчуття «піску в очах» та печії, на жаль, добре знайоме багатьом із нас. Якщо ти…

5 днів тому

8 помилок, які зменшують тривалість життя: перевір себе

Зрозуміло, що не все підлягає контролю, наприклад, вибір генів, з якими ти народжуєшся. Проте спадковість…

6 днів тому