Є ще одна потенційна небезпека, – попереджає трихолог. – У процесі голодування виникає нестача жирів, що може призвести до тимчасового зниження вироблення естрогенів. Це може спровокувати дебют андрогенного (за чоловічим типом) випадання волосся у жінок. І перш ніж добровільно позбавити себе їжі, було б непогано сходити на консультацію до фахівця. Якщо на маківці волосся вже тонше, ніж на потилиці, а крайова зона вища, ризик того, що ситуація розвиватиметься саме за таким сценарієм, дуже великий».
Від локальної проблеми перейдемо до більш глобальних і поговоримо про фізичні навантаження, якими деякі активістки доповнюють лікувальне голодування.
«Виснажливі заняття спортом – найгірше, що ви можете зробити собі в цей момент, – запевняє Ганна Двореченська, нутріціолог консьєрж-сервісу To Be Perfect. – Додаткова втрата ваги буде, але переважно з допомогою м’язів. Це з тим, що білок, їх будівельний матеріал, в організм під час голодування не надходить. До того ж, у процесі активних тренувань ми втрачаємо рідину з електролітами, такими як калій, натрій, хлор. А це загрожує додатковими проблемами, адже з їжею ми їх теж не отримуємо!»
Фітнес-подвиги у залі варто замінити розтяжкою, прогулянками та дихальними практиками на свіжому повітрі. А ще одна досить поширена історія: у процесі підготовки до вагітності жінки намагаються очистити організм за повною програмою. І часто звертаються саме до голодування, яке в цьому випадку лікувальним точно не назвеш.
«Яєчники дуже чутливі до коливань маси тіла, і для кожної з нас критична точка зниження ваги є індивідуальною, – попереджає Олена Іванова, к. м. н., лікар акушер-гінеколог, ендокринолог клініки КІЕМ. – Тому планування вагітності – одне із протипоказань до лікувального голодування. Втім, як і нерегулярний менструальний цикл, проблеми з гормональним тлом, низька маса тіла. Ендокринна система може відреагувати цей стрес по-різному, у сфері гінекології можуть спостерігатися порушення овуляції, що, безумовно, впливає зачаття».
Солідарні з Оленою та інші лікарі.
«Нерегулярний цикл уже свідчить про дефіцит низки гормонів, – каже Катерина Бузіна, лікар-ендокринолог Клініки Юлії Щербатової. – І, очевидно, голодування у такому разі може призвести до погіршення проблеми. Гормони синтезуються із субстратів, які ми отримуємо з їжі (білки та жири). Отже, якщо ми позбавляємо себе їжі, та ще й упродовж тривалого часу, вони просто не виробляються. А значить, організм впадає у дефіцитний стан, що також провокує сухість шкіри, випадання волосся, різкі перепади настрою, апатію, слабкість, набряки, уповільнення серцевого ритму, біль у грудях у жінок».
Іншими словами, жодних голодних ігор – все дуже серйозно. Замість імпульсивних рішень – твереза оцінка всіх ризиків, замість самолікування або інстаграм-марафонів під контролем сумнівних гуру – консультації з перевіреними лікарями, а замість фанатизму – максимальне обмеження будь-яких додаткових стресів для організму в процесі голодування.