Дім

5 принципів правильної сівозміни на городі без перевтоми для ґрунту

Є така річ, як сівозміна. І не для галочки в зошиті, а щоб город щороку радував, а не вимотував. Бо якщо з року в рік садити одне й те саме на одному й тому ж місці, то й ґрунт втомиться, і хвороби налетять, і бур’яни скажуть: «О, знайоме місце, працюємо!». Якщо розумно чергувати культури — і земля вдячна, і врожай багатший, і часу менше йде на боротьбу з бідою.

1. Не садіть після себе — овочі не люблять своєї компанії вдруге

Кожна культура тягне з ґрунту щось своє: хто азот, хто калій, хто фосфор. Якщо рік за роком садити, скажімо, помідори — ґрунт «виснажиться» саме по тій лінії. І нові помідори потім будуть стояти, як ображені: «А де мій сніданок?»

Після томатів краще посадити буряк або моркву, після моркви — щось із бобових, і так далі. Один рік — на збирання, другий — на відновлення.

2. Чергуйте «ненажер» із «годувальником»

Є рослини, які висмоктують із землі все, як пилосос (огірки, капуста, томати). А є ті, що навпаки — збагачують землю, наприклад, бобові.

Тому після жадібної капусти дуже добре посіяти горох або квасолю — вони підживлять землю, а не витратять її. Це як в родині: один з’їв, інший прибрав і приготував на завтра.

3. Чергуйте культури за типом плодів: корінь, лист, плід

Це — класика. Один рік садите те, що росте в землі (буряк, моркву), другий — що на поверхні (капуста, шпинат), третій — що плодоносить вгору (огірки, томати, перець).

Так земля рівномірно використовується, і жодна її частина не «вигорає» від перенавантаження. А ще це добрий спосіб розірвати цикл шкідників, які звикли, що тут завжди росте їхній обід.

4. Якщо була хвороба — наступного року іншу культуру і подалі

Якщо торік на грядці щось захворіло — фітофтора, гниль, блішки — то садити туди те саме наступного року не можна ні в якому разі. Шкідники вже чекають, грибки вже там. Вибирайте щось зовсім інше, краще з іншої родини.

І грядку — по можливості — перемістіть. Якщо город невеликий, хоча б не садіть в той самий рядок.

5. Даємо землі «перепочити» — сидерати або парова грядка

Іноді краща сівозміна — це нічого не садити, або посіяти сидерати: гірчицю, фацелію, люцерну. Ростуть швидко, збагачують ґрунт, пригнічують бур’яни і потім самі стають добривом. Усім треба відпустка (і вам, і землі).

Сівозміна — це не складна наука, а святий принцип у городній справі. Не садіть одне й те саме на одному місці, чергуйте типи рослин, вмикайте логіку — і город буде жити довго і врожайно. І головне — не забувайте: земля не терпить однотипної рутини. Вона любить зміну, як і ми з вами.

Анна Чернякова

Маю 2 вищі освіти, 2 дітей, 1 кота, а також почуття гумору та досвід, як садити, сапати, полоти, колоти, готувати, відмивати тощо. Вже не перший рік ділюся з читачами ProstoWay досвідом власним, народним і з просторів Інтернету.

Останні новиники

П’ять модних кольорів для образів в сезоні весна-2025

Палітра трендових кольорів щосезону оновлюється. Якщо ви ще не вибрали на весну одяг того кольору,…

38 хвилин тому

Топ-3 речей, з якими образ ніколи не буде статусним

Мати стильний, статусний та розкішний вигляд — мета, якої можна досягти при правильному виборі одягу…

3 години тому

Чотири види рослин, які можна сіяти у відкритий ґрунт протягом квітня

На носі вже квітень. Другий місяць весни говорить про те, що потрібно продовжувати дачний сезон…

11 години тому

Що посадити в квітник в напівтіньовій зоні саду

Коли клумба на сонці, до неї виникає менше запитань. Переважно всі відразу орієнтуються, що там…

11 години тому

Чотири пари трендового взуття в сезоні весна-літо 2025

Тренди цікаві тим, що вони вносять різноманіття і образи. Це відмінна нагода змінити щось у…

11 години тому

Чотири топові моделі кедів на весну-2025

Спортивне взуття давно перестало бути просто доповненням до джогерів та шортів в зал, на стадіон…

12 години тому